Calendar

March 2024
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Search:
Jak uzyskać najlepsze zdjęcia ślubne
Oct 07 2014

Jak uzyskać najlepsze zdjęcia ślubne? Poradnik dla młodej pary

Jak uzyskać najlepsze zdjęcia ślubneZapewne większość ludzi, w tym również przyszłe pary młode wychodzą z dosyć oczywistego założenia, że jeśli podpiszą kontrakt na obsługę fotograficzną swojego ślubu z profesjonalistą [zapraszamy do przeczytania artykułu Jak Wybrać Fotografa na Ślub], to automatycznie nie muszą się już o nic więcej martwić – a i tak otrzymają wysokiej jakości zdjęcia ślubne. Otóż właściwie jest to prawda. Dlaczego jednak w poprzednim zdaniu użyto słowa „właściwie”? Ano dlatego, że zawsze można nieco poprawić warunki pracy fotografowi, co pozwoli uzyskać niekiedy nawet znacznie bardziej atrakcyjne wyniki jego pracy. Mamy tutaj na myśli dostosowanie niektórych okoliczności dnia ślubu pod kątem właśnie aspektów wykonywania fotografii ślubnej.

W tym poradniku dla młodej pary opiszmy więc kilka najczęściej spotykanych sytuacji, w których możemy wpłynąć na uzyskanie znacznie lepszych fotografii dokumentujących to ważne dla każdego człowieka wydarzenie. Więc, jak uzyskać najlepsze zdjęcia ślubne?

 

Zasady opalania przed ślubem

Cóż, rozpoczniemy od nieco zapewne kontrowersyjnej kwestii – ale ważnej z punktu widzenia fotografii. Otóż jeśli panna lub pan młody są miłośnikami solarium (szczególnie dotyczy to panny młodej) i mocnej opalenizny, to naprawdę gorąco polecamy rezygnację z mocnego opalania i opalania się na dwa – trzy tygodnie przez ślubem. Po prostu mocno opalone ciało w połączeniu z białą suknią ślubną daje naprawdę niekorzystnym zestawieniem kontrastów, przez co efekt na zdjęciach będzie zdecydowanie niepożądany.

 

Kontakt Fotograf – Kamerzysta

Kolejny akapit poświęcimy na podstawy i pewne wstępne przygotowania przed datą ślubu. Po pierwsze jeśli na ślub zaplanowane są także usługi filmowania, warto skontaktować ze sobą fotografa i kamerzystę pozwalając im na wzajemne omówienie szczegółów. Dzięki temu nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać, ani ich pewne wymagania dotyczące najlepszych warunków pracy nie będą ze sobą kolidować.

 

Kolory strojów i słońce

Następna kwestia obejmuje kolory strojów – nie od dziś wiadomo, że suknie w kolorach śnieżnobiałym lub krwistoczerwonym nie najlepiej wychodzą na zdjęciach niedoświadczonych fotografów, szczególnie w jasnym świetle słonecznym lub oświetleniu sztucznym. Po prostu tak mocne barwy wpływają negatywnie na pozostałe kolory stanowiąc dominujące obiekty na zdjęciach, co rzadko jest pożądanym efektem. Warto więc wybrać w miarę możliwości suknię ślubną w kolorze na przykład écru, a jeśli wiemy, że któraś z zaproszonych na ślub pań pełniących ważną rolę w całej ceremonii (np. świadka) lubuje się w czerwonych strojach, zasugerujmy delikatnie wybór innego koloru, oczywiście jeżeli okoliczności, czas i relacje pomiędzy z tymi osobami na to pozwolą. W przeciągu całego dnia należy bezwzględnie pamiętać o tym, że zdjęcia ze światłem padającym od tyłu zawsze wychodzą źle. Nawet nie tyle, że słabo, czy niekorzystnie, ale po prostu źle. Oczywiście nie należy podporządkowywać całego dnia warunkom oświetleniowym , ale po prostu warto mieć na uwadze ten fakt i ułatwić pracę fotografowi stając czasami bokiem lub przodem do słońca, a nie odbierać gratulacji i prezentów od gości przed kościołem mając przez bitą  godzinę słońce za plecami. Takie zdjęcia mogą być naprawdę ładne i artystyczne jeżeli fotograf jest dobry, ale cała sesja ze słońcem za plecami nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście dobry fotograf będzie też sugerował jak się ustawić, itp. Ale niestety nie zawsze tak jest. Pamiętać należy również o generalnej zasadzie podczas dnia ślubu – wszystko to, co otacza parę młodą, będzie znajdowało się także na zdjęciach wykonanych podczas tego dnia.
WAŻNE: ten punkt dotyczący kolorów ubrań można zignorować, jeżeli mamy pewność, że fotograf jest profesjonalistą. Jeżeli natomiast są pewne wątpliwości co do umiejętności fotografa to warto mu ułatwić to zadanie. Polecamy jednak wybierać usługi na najwyższym poziomie.

 

Makijaż fotograficzny

Omawianie dnia ślubu zacznijmy od standardowej dla większości ślubów ceremonii odbywającej się w domu panny młodej. Naturalnie wydarzenie to także będziemy chcieli uwiecznić na fotografiach, nie wykluczone jest także zaproszenie fotografa do domu pana młodego. Czy możemy w jakiś sposób wpłynąć na wykonane podczas tego etapu ślubu fotografii? Oczywiście, że tak i to w sposób, o którym większość ludzi nawet nie pomyśli. Przede wszystkim panna młoda powinna skupić się na odpowiednim makijażu – na zdjęciach najlepiej wychodzi makijaż w wersji matowej, lub fotograficznej – istnieją specjalne kosmetyki z oznaczeniem ‘PHOTO’. Wiele kobiet jednak rezygnuje z tego typu metody poprawiania urody, z uwagi na to, że zaraz po wykonaniu makijaż taki przypomina maskę. Szybko jednak efekt ten znika, mimo tego wiele pań uważa go za wybitnie niepożądany i wybiera klasyczny, lekko błyszczącą wersję makijażu. Jest to olbrzymi błąd z punktu widzenia fotografa, warto jest więc w tak ważnym dniu przygotować sobie makijaż tę godzinę lub dwie wcześniej, ale w wersji matowej. A jeszcze lepiej jest zawołać do domu wizażystkę, która nakłada dobry makeup i jakościowe produkty, które świetnie wyglądają na zdjęciach i trzymają się od rana do nocy, nawet po tańcach na weselu. Twarz bardzo błyszcząca niedobrze wygląda na zdjęciach i warto w dniu ślubu dbać o wygląd cery przez cały dzień. Warto również mieć ze sobą transparenty puder i poprawiać delikatnie makijaż co 2-3 godziny.
Pan młody – warto też, żeby pan młody miał jakiś puder sypki. To kilkusekundowy i niezauważalny dla gości zabieg, który naprawdę może polepszać wygląd cery pana młodego na zdjęciach.

 

Zadbać o porządek w domu panny młodej

Następnym elementem podczas ceremonii w domu panny młodej są warunki lokalowe. Zazwyczaj wygląda to tak, że panna młoda przygotowuje się do ślubu z pomocą koleżanek lub krewnych, w domu przebywa w tym samym czasie także sporo innych osób, mniej lub bardziej postronnych, a także panuje wszechobecny w takich sytuacjach rozgardiasz i nieporządek. No cóż – niestety zdjęcia w tym momencie będą wyraźnie ukazywać nieporządek panujący w domu lub mieszkaniu oraz tuziny ludzi niepotrzebnie przewijających się przez kadr, których obecność jeszcze bardziej denerwuje już zdenerwowaną pannę młodą. Warto więc w miarę możliwości przygotować zawczasu jeden pokój wyłącznie na potrzeby fotografa (oczywiście posprzątany, w porządku i w miarę możliwości przestronny, tak aby można było  ująć w obiektywnie odpowiedni obraz) i ceremonii w domu panny młodej oraz uprzedzić gości, że potrzebna będzie chwila (dosłownie kilka minut, około pięciu/dziesięciu dla wprawnego fotografa), przez którą uprasza się gości o nieprzeszkadzanie pannie młodej i fotografowi. Dużo lepiej wyglądają zrelaksowani państwo młodzi niż zabiegani i zdenerwowani. Ten niewielki w gruncie rzeczy zabieg najzupełniej wystarczy dla uzyskania naprawdę wysokiej jakości zdjęć z tego etapu przygotowań. Oczywiście dobry fotograf radzi sobie w każdym miejscu i z kimkolwiek, ale dlaczego utrudniać mu zdanie? Ślub odbywa się raz w życiu, warto zrobić wszystko co się da, żeby zwiększyć szansę na większą ilość świetnie udanych kadr.

 

 Skontaktować fotografa z księdzem

Kolejny etap ślubu odbywa się w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Fotograf musi nieco pokręcić się po wnętrzu obiektu (skupmy się w tym momencie na kościele, jako znacznie bardziej wymagającym od fotografa miejscu), niekiedy nawet wchodzić w drogę księdzu lub gościom – ale w końcu takie jest jego zadanie. Warto więc skontaktować przed rozpoczęciem ceremonii kościelnej (np. tydzień lub miesiąc wcześniej) fotografa z księdzem prowadzącym ślub w celu przygotowania ewentualnych szczegółów – fotograf będzie mógł na przykład ustalić z księdzem miejsce, w którym może stanąć, a także poprosić o wybranie odpowiedniego miejsca do momentu zakładania sobie obrączek przez parę młodą z optymalnym oświetleniem. Oprócz tego na przykład fotograf może poprosić księdza o zapalenie wszystkich świateł w kościele lub wręcz przeciwnie – przymknięcie okiennic, co pozwoli na ograniczenie światła wpadającego do wnętrza kościoła i np. uwydatnienie efektownej gry świateł na witrażach.

 

Chodźcie powoli i spokojnie w Kościele

Sami państwo młodzi podczas pobytu w kościele nie powinni się zbytnio śpieszyć – jeśli oczekujecie od fotografa wykonania jak najlepszych zdjęć, dajcie mu szanse na dobre ujęcia.

 

Pochwalcie się swoimi obrączkami :)

Zróbcie kilkusekundową przerwę podczas zakładania obrączek, uśmiechnijcie się promiennie w stronę obiektywu lub gości w Kościele, nie śpieszcie się z wychodzeniem z kościoła. Jeżeli jest w tym momencie za dużo emocji i nie czujecie się na siłach, żeby popatrzeć przez chwilę w obiektyw lub w stronę gości może pokazując już zakładane obrączki, albo jeżeli o tym zapomnicie, albo przypominacie za póżno, albo tylko jeden panna młoda lub pan młody zapomni, to nic :) cieszcie się dalej tym cudownym dniem. Poprostu nie będzie kadry z parą młodą patrzącą w stronę gości, ale i tak napewno będą dziesiątki lub setki innych przepięknych kadr.

 

Ograniczenie zdjęć ze strony gości

Jeszcze jedna mała uwaga…. poproście także gości przebywających w kościele o ograniczenie (to nie oznacza wogóle nie robienie) robienia własnych zdjęć, co automatycznie wiąże się z wchodzeniem profesjonaliście w kadr. Oczywiście  nie należy przesadzać w jakąkolwiek stronę, są to po prostu luźne uwagi, które warto mieć na uwadze – albo na przykład porozmawiać z fotografem i spytać się go, czy ma jakieś własne propozycje pozwalające na lepsze ujęcia.

 

Podawać dokładne adresy i godziny różnych wydarzeń

Gdy przychodzi pora na omówienie zdjęć podczas wesela, czy to w restauracji, czy w domu, czy też pod otwartym niebem, to w zasadzie nie ma zbyt wielu szczegółowych porad odmiennych od kwestii poruszonych powyżej. W zasadzie z ważnych spraw warto poruszyć tylko jedną – a mianowicie warto podać adres miejsca, w którym zorganizowana zostanie zabawa weselna fotografowi z pewnym wyprzedzeniem. Będzie on wtedy mógł odwiedzić je wcześniej, zapoznać się z warunkami panującymi na miejscu, rodzajem oświetlenia oraz wybrać ewentualne miejsca gwarantujące najlepsze ujęcia. Warto także zapewnić fotografowi możliwość kontaktowania się z orkiestrą i / lub wodzirejem, przez co będzie on miał pełny wgląd w terminarz zaplanowanych na ten dzień wydarzeń oraz zabaw dostosowując w tym momencie swoje czynności do wykonania. Warto również poinformować fotografowi czy przy Kościele, USC, Restauracji itp jest jakiś parking przeznaczony dla zaproszonych.

 

Miejsce na plener

Nieco inaczej przedstawia się kwestia zwyczajowej sesji plenerowej. Po pierwsze warto rozważyć wykonanie takiej sesji na spokojnie w innym dniu, niż bezpośrednio podczas ślubu. Uniknie się w ten sposób niepotrzebnego stresu, a także pozwoli zadbać lepiej o prezencję zarówno panny młodej, jak i pana młodego. Jeśli jednak plany przewidują sesję w plenerze w dniu ślubu, nie stanowi to oczywiście większego problemu. Warto w tym momencie pamiętać także o kilku kwestiach. Po pierwsze miejsce realizacji takiej sesji nie powinno być zbyt odległe od lokalizacji zabawy weselnej, a po drugie warto mieć co najmniej dwa lub trzy miejsca w zapasie – co w sytuacji, gdy upatrzone przez nas miejsce po przybyciu do celu okaże się zajęte przez inną parę lub co gorsza np. przez grupkę hałaśliwej młodzieży, która akurat postanowiła sobie spędzić tutaj popołudnie? Drugą i w zasadzie ostatnią sprawą obejmującą sesję plenerową jest brak obecności osób trzecich. Jest to ważne jeżeli osoba młoda wybierze miejsce. My sugerujemy, żeby fotograf zdecydował albo zdecydował razem z parą młodą. Najlepiej, jeżeli jest to możliwe, to wybrać z kilka miejsc i robić zdjęcia w różnych miejscach, ale oczywiście może to wpływać na koszty.

 

Dokładnie tak, jak piszę – nie warto ze sobą zabierać obecność nie będzie niezbędna. Dzięki temu nikt nie będzie się wtrącał, udzielał niepotrzebnych porad, a także nie przeszkadzał i nie poganiał „bo goście czekają”. Pewnym wyjątkiem może być obecność osoby, której zadaniem będzie tylko pomoc fotografowi – np. podczas poprawiania odzieży lub po prostu wizażystki kontrolującej wygląd fotografowanych osób, albo może świadkowa lub inna osoba, która będzie trzymała akcesoria typu odzież itp, która będzie potrzebna parze młodej podczas sesji plenerowej.

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku poradom Państwa zdjęcia ślubne wyjdą naprawdę znakomicie i będą stanowić cenną pamiątkę z tego ważnego wydarzenia przez długie lata.

0 Comments
Share Post
No Comments

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.